Değerli Ziyaretçiler,

 

Üsküdar Amerikan Lisesi Türk Müdürü olarak büyük bir gurur ve heyecanla bu mesajı yazıyorum. Böylesine zengin bir geleneğe ve tarihe sahip bir topluluğun üyesi olduğum için onur duyuyorum.

 

Üsküdar Amerikan Lisesinin 1876 yılında kurulduğundan bu yana Türkiye Cumhuriyetinin Lider okulları arasında yer almasının en büyük nedenlerinden biri akademik hedeflerinin ve öğrencilerinden beklentilerinin yüksek olmasıdır. Öğrencilerimizin esenliği önceliğimizdir. Üsküdar Amerikan Lisesi, her öğrencisinin  bütünsel gelişimi ile birlikte en kaliteli eğitimi alması gerekliliğine inanır ve başarılı dünya vatandaşları yetiştirmeyi amaçlar. Okulumuz, teknolojideki hızlı gelişmeleri takip ederek, günümüzün dinamik dünyasında, öğrencilerimizin yeniliklere açık, eleştirel düşünmeleri ve öğrenme sürecini yönlendirmeleri için geniş fırsatlar sunar.

 

Donanımlı eğitim kadromuz öğrencilerimizi yetenek ve ilgi alanlarına en uygun yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelere hazırlar.  Öğrencilerimiz beş yıllık eğitim öğretim hayatları boyunca okulumuzda kendilerine  sunulan 100 den fazla kulüp, spor ve sanat etkinliklerine katılırlar. İngilizce olarak verilen derslerimiz dışında, öğrencilerimiz kendi ana dillerini de en üst yeterlilikte kullanırlar. Ayrıca,  ikinci yabancı dil derslerinde  aldıkları eğitimle  uluslararası dil seviye sınavlarında üstün başarı gösterirler. 

 

Öğrencilerimiz özgür düşünen, demokratik ve topluma hizmeti de teşvik eden bir ortamda, üst düzey akademik eğitim alırlar. Atatürk ilke ve inkılapları yolunda ilerleyen gençler olarak yetişirler. Her alanda inisiyatif almak ve sorumluluk üstlenmek konularında desteklenirler. Okul ile ilgili karar süreçlerinde fikirleri alınır ve aktif olarak da bu süreçlerde yer alırlar.

 

Üsküdar Amerikan ailesinin bir üyesi olmak büyük bir onur ve ayrıcalıktır. Aldıkları eğitim öğrencilerimizin ömür boyu öğrenen bireyler olmalarını sağlar. Mezunlarımız bu köklü geleneğin bir parçası olmanın onurunu ve ayrıcalığını yaşamları boyunca taşırlar. 

 

Zihnimiz ve bilgimiz, deneyimlerimiz ve hayal gücümüz bizi ileriye taşır. Bu, eğitimin gücünün bir kanıtıdır. Üsküdar Amerikan Lisesi, bilgi ve iyiliğin çok önemli birliğini misyonunda benimser ve ortaya koyar. 

Okulumuzla ilgili gelişmeleri, öğrencilerimizin akademik ve sosyal başarılarını sürekli güncellenen web sitemizden takip edebilirsiniz.

 

Saygılarımla,

Özgür Akas

Okul Müdürü

Değerli Ziyaretçiler,

 

Üsküdar Amerikan Lisesi’nin Başdanışmanı olarak bu karşılama mesajını kaleme almaktan onur duyuyorum.  Türkiye’nin öncü okullarından biri olarak tanınan okulumuzun saygın itibarı 1876 yılına dayanan köklü geçmişinden gelmektedir. İstanbul, İzmir ve Tarsus’taki diğer seçkin okullarımızla birlikte çatısı altında bulunduğumuz Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (1968) desteği bu itibarımıza katkıda bulunmaktadır. Vakfımızla ilgili ayrıntılı bilgiyi www.sev.org.tr adresinden edinebilirsiniz.

 

Türk öğrencilere yönelik bir okul olan Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerini Türkiye’nin ilk yüzde birlik diliminden seçmektedir. Amacımız öğrencilerimizi etkili birer iletişimci, dengeli birer birey, iş birliği içinde çalışma ve katkıda bulunma bilincine sahip, bütünsel düşünebilen dünya vatandaşları olarak yetiştirmektir. Mükemmeliyet geleneğimiz öğrencilerimizin güçlü kişilik özellikleri ve imrenilecek eğitim kazanımlarında vücut bulmaktadır.

 

Bu kazanımlar sayesinde Üsküdar Amerikan Lisesi mezunların dünyanın en iyi üniversitelerine girme hakkı kazanmaktadır. Bunlardan bazıları Harvard, MIT, Princeton, Stanford, Cambridge, Oxford, UCL ve Imperial College gibi yurt dışındaki üniversiteler ek olarak Türkiye’nin en iyileri olan Boğaziçi, Bilkent, Koç, ODTÜ, İTU ve Sabancı Üniversitesi gibi eğitim kurumlarıdır. Pek çok mezunumuz ise üniversite sonrasında yüksek lisans eğitimi almayı seçmektedir.

 

Mezunlarımız Türkiye’de önemli pozisyonlarda görev yapmaktadırlar. Üsküdar Amerikan Lisesi mezunları sahip oldukları üstün niteliklerle büyük bir avantaj elde ederler. Okulumuzda eğitim görmek gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında kazanılacak başarıların anahtarıdır.  Okulumuzun bu başarısıysa kendilerini bu yola adayan öğrencilerimizin, onları destekleyen velilerimizin ve canla başla çalışan öğretmenlerimizin eseridir.

 

Öğretmenlerimiz öğrencilerimiz için durmaksızın çalışan üstün nitelikli meslek uzmanlarıdır. Üsküdar Amerikan Lisesi öğretmenlerinin yüzde ellisi yüksek lisans yapmış, yüzde beşi ise doktora derecesi almıştır. Okulumuz sürekli olarak eğitim kadrosuna yeni ve sıradışı özelliklere sahip öğretmenler eklemek niyetindedir. 

 

Üsküdar Amerikan Lisesi olarak şu ana kadar elde ettiğimiz başarılarla yetinmeyeceğiz. Amacımız ve vizyonumuz dünyanın önde gelen okullarından biri konumuna gelmektir. Bu amaç doğrultusunda okul topluluğu olarak birlikte çalışıyoruz. Hedefimize ulaşmak durmaksızın çalışacak olmayı gerektirse de öğrencilerimize dünya standartlarında eğitim sunmayı ve topluma küresel itibarı olan bir okul kazandırmayı kendimize borç biliyoruz. Sözlerime son vermeden önce sizlere bu mesajı okuduğunuz için teşekkür eder, okulumuzun internet sitesinde yer alan bilgileri keyifle okumanızı temenni ederim.

 

Saygılarımla,

Dr. Peter Coles

Başdanışman