Değerli Ziyaretçiler,

 

Üsküdar Amerikan Lisesi’nin Başdanışmanı olarak bu karşılama mesajını kaleme almaktan onur duyuyorum.  Türkiye’nin öncü okullarından biri olarak tanınan okulumuzun saygın itibarı 1876 yılına dayanan köklü geçmişinden gelmektedir. İstanbul, İzmir ve Tarsus’taki diğer seçkin okullarımızla birlikte çatısı altında bulunduğumuz Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (1968) desteği bu itibarımıza katkıda bulunmaktadır. Vakfımızla ilgili ayrıntılı bilgiyi www.sev.org.tr adresinden edinebilirsiniz.

 

Türk öğrencilere yönelik bir okul olan Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerini Türkiye’nin ilk yüzde birlik diliminden seçmektedir. Amacımız öğrencilerimizi etkili birer iletişimci, dengeli birer birey, iş birliği içinde çalışma ve katkıda bulunma bilincine sahip, bütünsel düşünebilen dünya vatandaşları olarak yetiştirmektir. Mükemmeliyet geleneğimiz öğrencilerimizin güçlü kişilik özellikleri ve imrenilecek eğitim kazanımlarında vücut bulmaktadır.

 

Bu kazanımlar sayesinde Üsküdar Amerikan Lisesi mezunların dünyanın en iyi üniversitelerine girme hakkı kazanmaktadır. Bunlardan bazıları Harvard, MIT, Princeton, Stanford, Cambridge, Oxford, UCL ve Imperial College gibi yurt dışındaki üniversiteler ek olarak Türkiye’nin en iyileri olan Boğaziçi, Bilkent, Koç, ODTÜ, İTU ve Sabancı Üniversitesi gibi eğitim kurumlarıdır. Pek çok mezunumuz ise üniversite sonrasında yüksek lisans eğitimi almayı seçmektedir.

 

Mezunlarımız Türkiye’de önemli pozisyonlarda görev yapmaktadırlar. Üsküdar Amerikan Lisesi mezunları sahip oldukları üstün niteliklerle büyük bir avantaj elde ederler. Okulumuzda eğitim görmek gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında kazanılacak başarıların anahtarıdır.  Okulumuzun bu başarısıysa kendilerini bu yola adayan öğrencilerimizin, onları destekleyen velilerimizin ve canla başla çalışan öğretmenlerimizin eseridir.

 

Öğretmenlerimiz öğrencilerimiz için durmaksızın çalışan üstün nitelikli meslek uzmanlarıdır. Üsküdar Amerikan Lisesi öğretmenlerinin yüzde ellisi yüksek lisans yapmış, yüzde beşi ise doktora derecesi almıştır. Okulumuz sürekli olarak eğitim kadrosuna yeni ve sıradışı özelliklere sahip öğretmenler eklemek niyetindedir. Okulumuzdaki ve diğer SEV okullarındaki iş imkanları hakkında bilgi almak için lütfen   www.teachabroadturkey.com adresini ziyaret ediniz.  

 

Üsküdar Amerikan Lisesi olarak şu ana kadar elde ettiğimiz başarılarla yetinmeyeceğiz. Amacımız ve vizyonumuz dünyanın önde gelen okullarından biri konumuna gelmektir. Bu amaç doğrultusunda okul topluluğu olarak birlikte çalışıyoruz. Hedefimize ulaşmak durmaksızın çalışacak olmayı gerektirse de öğrencilerimize dünya standartlarında eğitim sunmayı ve topluma küresel itibarı olan bir okul kazandırmayı kendimize borç biliyoruz. Sözlerime son vermeden önce sizlere bu mesajı okuduğunuz için teşekkür eder, okulumuzun internet sitesinde yer alan bilgileri zevkle okumanızı temenni ederim.

 

Saygılarımla,

 

Dr. Peter Coles

Başdanışman

 

 

 

 

 

 

 

Web sitemize hoş geldiniz

 

Bu web sitesi sizlere okulumuzdaki yaşamdan, öğrencilerimize sağladığımız zengin akademik, sportif ve sanatsal fırsatlardan kesitler sunmak üzere hazırlanmıştır. Sayfalarımızda dolaştıkça okulumuzun misyonunun, merkezi sınavla kabul edilen öğrencilerimizin özgüvenlerinin yanısıra, bireysel, sosyal ve çevreye yönelik sorumluluk duygularının gelişimine katkı sağlamak, olduğunu göreceksiniz.

 

Amacımız, öğrencilerimizi İngilizce'ye ana dili kadar hakim, öğrenmekten yaşam boyu kopmayan, etkili iletişim kurabilen, her yönüyle nitelikli bir yaşam süren, ülkesine ve insanlığa hizmet için gereken beceri, tutum ve sorumluluklar edinmiş bireyler olarak yetiştirmektir. Bu hedeflere ve eğitimde mükemmele ulaşmak için Üsküdar Amerikan Lisesinde ulusal program, uluslararası yaklaşımlar ile entegre edilmekte ve öğrencilerimiz hem yurt içi hem de yurt dışı yüksek öğretimin gerekliliklerini yerine getirmeye hazır bireyler olarak yetiştirilmektedir. Rekabetin her geçen gün hızla arttığı bir dünyada öğrencilerimizin hayata hazır bireyler olarak, kendilerine güvenli, liderlik nitelikleri gelişmiş, sorunlara farklı perspektiflerden yaklaşıp çözüm üretebilen, iletişim becerileri kuvvetli, sosyal bireyler olduklarını görmek en büyük gururumuzdur.

 

Lisemizde okuma hakkı kazanan öğrenciler İngilizce seviye sınavı sonucuna göre Hazırlık sınıflarına yerleştirilirler. Yoğun bir ders programının uygulandığı lisemizde İngilizce çok iyi düzeyde öğretildiği gibi ikinci dil olarak sunulan Almanca, Fransızca ve İspanyolca da iyi derecede öğretilir. Müfredatta Türk Dili ve Edebiyatı ve Türk kültür dersleri dışında kalan dersler İngilizce dilinde yapılır. Öğrencilerimizin ilgileri paralelinde seçebilecekleri geniş bir seçmeli ders yelpazemiz bulunmaktadır.

 

Öğrencilerimizin sanatı takdir edebilmesi, spor etkinliklerine katılması, zihnen, bedenen ve ruhen sağlıklı ve dengeli bireyler olarak gelişebilmeleri en büyük hedeflerimizden biridir. Bu amaçla öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası alanda birçok yarışmaya, sergiye ve etkinliğe katılır ve ev sahipliği yaparlar. Okulumuz Uluslararası Okullar Tiyatro Birliği, ISTA üyesidir ve her sene tiyatro festivallerine katılır. Üsküdar Amerikan Lisesi, Lahey Uluslararası Türk Model Birleşmiş Konferansı'nın Türkiye’deki tek resmi temsilcisidir. Her sene beş yüzden fazla öğrencinin katılımıyla uluslararası platformda gerçekleşen konferansta öğrenciler dünya sorunlarını görüşürken mükemmel bir deneyim kazanırlar. Ayrıca öğrencilerimiz Fransızca ve Almanca olarak düzenlenen Model Birleşmiş Milletler konferanslarına da katılıp ikinci yabancı dillerini geliştirme fırsatı yakalar. Basketbol, voleybol, futbol ve tenisin yanı sıra yüzme, badminton, masa tenisi, folklor, kayak, snowboard ve hokey öğrencilerimizin uğraştığı spor dalları arasındadır. Okulumuzda ulusal ve uluslararası alanda altmışın üzerinde öğrenci kulübü bulunur, öğrencilerimiz dilerlerse birden fazla kulübün etkinliğine katılabilirler. Üsküdar Amerikan Lisesi olarak sosyal yardım konusuna verdiğimiz önemle gurur duyuyoruz.

 

Sosyal yardım, kurulduğumuz 1876 yılından beri en önemli hedeflerimizden biri olmuştur. Türkiye’deki diğer okullardaki öğrencilerle birlikte çalışırken öğrencilerimiz, yalnızca onlara yardımcı olmakla kalmaz, kendi toplum bilinçlerini ve sorumluluk duygularını da geliştirirler.

 

Mezunlarımız hem yurt içi hem de yurt dışı üniversitelere devam etme şansına sahiptir. Bu konuda uzmanlaşan yurtiçi eğitim danışmanımız ve rehberlik birimi çalışanlarımız tüm sınav sürecinde ve tercih aşamasında velilerimize ve öğrencilerimize büyük destek verir. Eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz ise yurt dışı eğitim danışmanlarımızından destek almaktadır. Her yıl mezunlarımızın üçte biri Türkiye sıralamasında ilk bin öğrencinin içinde yer almaktadır. Yurt dışındaki üniversiteleri tercih edenler en saygın yüksek öğrenim kurumlarından yüksek oranda kabul ve burs almaktadırlar. Üniversite giriş oranlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Öğretmenlerimiz ve idari kadromuz da sürekli olarak mesleki gelişim programlarına katılarak kendilerini geliştirmektedir. İleri teknolojiyi okulumuza getirmek, öğrencilerimizin faydalanmalarını sağlamak, onlara ileri düzeyde eğitim vermek için çok çalışıyoruz. Öğrencilerimizin de çalışkan, araştırıcı, sorgulayıcı, üstün başarıyı hedefleyen, sosyal ve kişisel sorumluluklarının bilincinde olan, Atatürk ilke ve inkılapları yolunda ilerleyen gençler olmalarını bekliyoruz.

 

Hepiniz Üsküdar Amerikan Lisesi ailesine hoşgeldiniz. Hakkımızda daha çok bilgi edinmek için lütfen web sitemizi sık sık ziyaret ediniz.

 

Saygılarımla,

 

Funda Cüceloğlu

Okul Müdürü