Hazırlık
 

UAA’ya hoşgeldiniz! Sunduğu çeşitli akademik ve ders dışı aktiviteler sayesinde hem entellektüel hem de kişisel gelişiminiz için imkan sağlayan bir okulda okuyorsunuz. Hazırlık senesinin en önemli hedeflerinden biri İngilizce yeteneklerinizi geliştirmek ve okuldaki yeni ortama kendinizi hazırlamanızdır. İyi bir İngilizce becerisi UAA’daki gelecek yıllarınızda ve UAA sonrası hayat boyunca faydalı olacaktır. Hazırlık senesinin ve okulumuzun muhteşem kulüp ve aktivitelerin keyfini çıkarın!

Yaz tatili sırasında ilgi alanlarınızı geliştirebilir, hobilerinize yönelebilir ve İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz. Tabi ki tatile gidin ve sahilin keyfini çıkarın, ama yazın bir bölümünü de kişisel gelişiminize ayırmanızı öneririz. Hobilerinizi yapabilirsiniz (müzik, spor, tiyatro, sanat vs.), İngilizce konuşma veya yazma becerilerinizi geliştirecek bir yaz programına katılabilirsiniz veya gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz. Bu tür aktiviteler bir yandan kişisel olarak gelişimizini sağlarken, sizleri mutlu edecek ve yurtdışı üniversite başvuru süreci için faydalı adımlar olacaktır.

ICCO’nun düzenlediği sunum ve toplantılara katılmaya, panolarda ve UTV’de yayınladığımız ilan ve duyuruları, ve gönderdiğimiz e-mailları takip etmeye özen gösterin.

 

9. Sınıf
 

UAA’nın bütün olanaklarından yararlanmaya devam edin! Akademik gelişiminize devam edin, notlarınızı olabildiğince yüksek tutun, ve ilgilendiğiniz alanlara yönelin. Yurtdışındaki üniversitelerin 9. sınıf dahil bütün notlarınızı ve not ortalamanızı göreceğini unutmayın.

Kulüplere ve aktivitelere katılıyor musunuz? Hep yapmak istediğiniz ama cesaret edemediğiniz veya fırsat bulamadığınız bir aktivite var mı? Şimdi tam zamanı! Sevdiğiniz ders dışı aktivitelere bolca zaman ayırın. Bir enstrüman mı çalıyorsunuz? Orkestraya katıldınız mı? Niye öğlen konser vermiyorsunuz? Çizim kabiliyetiniz mi var? Niye tiyatro kulubü ile iletişime geçerek bir sonraki oyunun posteriniz siz tasarlamıyorsunuz? Seçenekler sonsuz ve öğretmenler sizi desteklemek için yanınızdalar.

9. sınıfta IB Diploma programına katılmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. IB koordinatörümüz öğrenci ve velilere gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Üniversite danışmanları üniversiteyle ilgili sorularınız için her zaman desteğe açıktır.

Yaz tatilinizi iyi planlayın. Evet, tatil yapmak sizin de hakkınız, ama okul sırasında yapmak isteyip vakit bulamadığınız bir çok sosyal aktiviteyi yazın kolayca yapabilirsiniz. İlgi alanlarınızı keşfedin ve yoğunlaşın, dilerseniz ikinci yabancı dilinizi geliştirin, gönüllü aktivitelere katılın veya staj yapın. Bir yaz programına katılarak üniversite kampüslerini görebilirsiniz veya ilgilendiğiniz akademik alanla ilgili dersler alabilirsiniz.

PSAT sınavına yazılmayı unutmayın. PSAT’ye 10. sınıf sonbahar ayında gireceksiniz ama kayıt 9. sınıf ilkbaharda bitecektir.

Aynı zamanda ICCO’nun düzenlediği sunum ve toplantılara katılmaya, panolarda ve UTV’de yayınladığımız ilan ve duyuruları, ve gönderdiğimiz e-mailları takip etmeye özen gösterin.

 

10. Sınıf
 

UAA’nın bütün olanaklarından yararlanmaya devam edin! Notların çok önemli olduğunu biliyorsunuz. Başvurduğunuz yabancı üniversiteler 9. sınıftan itibaren bütün notlarınızı görecekler. Derslerinize konsantre olun, ödev ve görevlerinizi tamamıyle yerine getirin. Çok çalışıp notlarınızı olabildiğince yükseltirken aynı zamanda UAA’yı harika bir okul yapan sosyal imkanlardan faydalanmaya ve okula katkıda bulunmaya, okuliçi ve okul dışındaki sosyal ve gönüllü aktivitelere katılmaya devam edin.

Ekim ayında PSAT sınavına gireceksiniz. Bu sınava geçen sene bahar ayında yazılmış olmalısınız.

10. sınıfta yurtdışı üniversite danışmanlarının sınıflarınızı daha sık ziyaret ettiğini farkedeceksiniz. Sınıf ziyaretlerinde sizlere değişik eğitim sistemleri ve beklentileri, ve değişik sınavlar hakkında bilgi vereceğiz. Amerika’da bir üniversiteye başvuruyorsanız sınav haritanızın aklınızda yavaş yavaş şekillenmesi gerekir.

Her sene yüzlerce üniversite UAA’yı ve İstanbul’u ziyaret etmektedir. Öğle vakti, okul sonrası veya okul dışı saatlerde yapılan üniversite tanıtım sunumlarına katılabilirsiniz. Böylece değişik üniversiteler hakkında fikir edinebilir ve  varlığından bile haberiniz olmayan akademik alanlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Emin olun ki adını ezbere bildiğiniz 10 üniversite dışında sizin için çok uygun olacak bir çok iyi üniversite var!

Kariyeriniz hakkında düşünmeye başlayın. Mesleki gölge ve staj yapabilirsiniz. Yeteneklerinizi, kuvvetli ve zayıf yönlerinizi, ilgi alanlarınızı ve değerlerinizi değerlendirin. 10. Sınıfta üniversite planlarınız hakkında bir takım kararlar almanız gerekecektir. Ailenizle beraber konuşarak hangi ülkelerin öncelikli olduğuna karar verin, ve hangi akademik konularda okumak isteyeceğinize dair bir takım kararlar verin. Bu aşamada yardıma ihtiyacınız olursa danışmanlarla görüşmekten çekinmeyin.

10. sınıfta seneye alacağınız seçmeli dersleri seçeceksiniz. Seçtiğiniz dersler üniversite planlarınıza göre değişiklik gösterecektir. Sizlere gerekli bilgiler veriyor olacağız ve öncelik olarak belirlediğiniz üilkeye göre ders seçim kağıtlarınızı üniversite danışmanlarından biri imzalayacaktır.

Eğer önümüzdeki yaz tatilinde yaz okuluna gitmeyi planlıyorsanız İngilizce yeterlilik sınavına giriniz. Her okul olmasa da bir çok kredili yaz programı TOEFL veya IELTS puanı istemektedir. Bu sınavlarla ilgili danışmanlarınıza danışmaktan çekinmeyin ve notlarınızı mutlaka ilk olarak ofisimizle paylaşın.

Ofis olarak attığımız e-mailları alıp okuduğunuza emin olun ve ofis ile temas halinde olun. E-mailinızda bir değişiklik varsa lütfen Petek İpekler’e bildirin.

 

11. Sınıf
 

Üniversite süreci aktif olarak başladı! Notlarınızı yüksek tutuyor, aktivitelere katılıyor, sevdiğiniz alanlara yöneliyor ve gerekli iş tecrübesi ediniyor olmanız çok önemli. Sizlerle bir çok toplantı, sunum ve çalıştay düzenliyor olacağız. ICCO olarak attığımız e-maillerin size ulaştığına emin olun, mutlaka bütün sunumlara katılın, ve faydalı olacak çalıştaylara ve üniversite ziyaretlerine yazılın.

Organizasyon ve sorumluluk alabilme becerisi, başarılı bir üniversite başvuru süreci geçirmenizde belirleyici olacaktır.

11. sınıfta sınavlara giriyor, üniversite temsilcileri ile tanışıyor, çalıştay ve ziyaretlere katılıyor, aynı zamanda derslerinize çok sıkı bir şekilde çalışırken ders dışı aktivitelerinizi de sürdürüyor olacaksınız. İkinci dönem üniversite araştırmaları başlayacak ve danışmanınızla beraber başvurağınız üniversitelerden oluşan bir liste belirliyor olacaksınız. ABD’ye başvuruyorsanız SAT/ACT ve SAT Konu sınavlarına giriyor ve hedeflediğiniz puanlara erişiyor olmalısınız. Bu sırada unutmayın ki okul sınavları da çok önemlidir ve tekrar edemeyeceğiniz sınavlardır. Gerekirse SAT sınavlarına 12. Sınıfın ilk aylarında da girebilirsiniz. 

Sporcuysanız ve üniversitede profesyonel olarak spor takımında oynamak istiyorsanız kayıt işlemleri 11. Sınıfta başlayacaktır.

Konservatuar veya sanat okulunda okumayı düşünüyorsanız, veya mimarlık okumayı hedefliyorsanız, portfolyo ve gerekli kayıtları 11. sınıfta hazırlıyor olmalısınız.

Önümüzdeki yaz başvurudan önceki SON yazınız! Yaz tatilinizi akıllıca kullanmalısınız. Artık profesörlerle araştırma projesine katılmak için yaşınız uygun veya staj yapabilirsiniz. UAA mezunlarımız ile öğrencilerimize staj imkanı sağlamak adına çalışmalarda da bulunulmaktadır.  Bu konu ile ilgili ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

11. sınıfta ICCO olarak hedefimiz öğrencilerin 12. sınıfa başlarken gerekli bütün bilgileri edinmiş olmalarıdır. Tekrar hatırlatmak isteriz ki, 11. Sınıfta organize bir şekilde görevlerini tamamlayan ve önerilen hazırlıkları yapan öğrenciler çok daha rahat ve kolay bir başvuru süreci geçirecektir.

 

12. Sınıf
 

Başlıyoruz! Odaklanmanız gereken konular son başvuru tarihi, sınav ve başvuru! Ama eğer 11. sınıfta gerekli hazırlıkları yapmışsanız, danışmanınızla görüşmüş, sunumlara katılmış ve yazı verimli bir şekilde geçirmişseniz bu dönem uçup gidecek!

Bu sene organizasyon, zaman yönetimi ve iletişim çok önemli olacak. Yapmanız gereken şeyleri erteleyecek vaktiniz artık yok! Başvuru tarihlerini ve başvurunun gidişatını takip etmek öğrencinin sorumluluğundadır. Herhangi bir sorunuz, takıldığınız bir konu veya endişeniz olduğu takdirde her an danışmanlarınızla iletişime geçebilirsiniz.

Tekrarlamak istediğiniz sınavlara girebilirsiniz. Erken başvuru yapan öğrencilerin en geç Ekim ayındaki, normal başvuru yapacak öğrencilerin ise en geç Aralık ayındaki sınavlara girmesini öneririz. Bazı okullar erken başvuru için Kasım, normal başvuru için de Ocak sınav sonuçlarını da kabul etmektedir. Okulların sınav şartlarını araştırmak öğrencinin görevidir.

Tavsiye mektuplarınızın ofisimize ulaştığına emin olun. Hatırlatma ve bilgilendirme amaçlı olarak gönderdiğimiz e-mailları mutlaka okuyun. Bu dönemde pek çok hatırlatıcı email gelecektir.  Amacımız bir çok işi bir arada yaptığınız bu dönemde organize olmanıza yardımcı olmaktır.

İkinci dönem başladığında başvuruların büyük bir bölümü tamamlanmış olacaktır. Bahar ayında okullardan sonuçlarınız hakkında yanıtlar almaya başlayacaksınız. Bu sırada akademik performansınızı sürdürmeniz çok önemlidir. Ocak ayında 1. Dönem notlarınız üniversitelere gönderilecektir. Mayıs ayında hangi üniversiteye kayıt yaptırmak istediğinize karar vereceksiniz ve ICCO bu üniversitelere dönem sonu notlarınızı yollayacaktır.