Üsküdar Amerikan Lisesi’ne hoşgeldiniz,

 

Okulumuzun tarihçesi, gelenekleri, sunduğu geniş olanaklar ve kaynaklar, zihinsel ve kişisel karakter özelliklerinin gelişimine verdiğimiz önem, okulumuzda hayat ve Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerinin dünyası hakkında her türlü bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz. Veliler, ileride okulumuzun öğrencisi olmak isteyenler, okulumuzda çalışmak isteyen öğretmenler, dönem arkadaşlarıyla yeniden bir araya gelmek isteyen veya okulumuzda yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak isteyen mezunlarımız; hepiniz şu anda doğru yerdesiniz. 

* Öğrencilerimizin üstün akademik performansı ve olağanüstü başarılarıyla süslenmiş geçmişimiz;

*   Okulumuzun gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında öğrencilere sunduğu heyecan verici fırsatlarla dolu renkli öğrenci hayatı ve

*   Öğrencilerimizin benzersiz üniversite kabul sonuçları; mezunlarımız başta Türkiye, Avrupa ve ABD olmak üzere dünyanın her yerindeki en iyi üniversitelere devam etmekteler.

 

Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri mesleklerinde başarılı olacak, etkili birer lider gibi hareket edecek, merhametli ve sorumluluk sahibi birer dünya vatandaşı olacak şekilde hayata hazırlanırlar. Öğretmen-öğrenci ilişkisi, okulumuzun başarısının temelini oluşturur. Öğretmenlerimiz öğrencileriyle anlamlı ilişkiler kurabilmenin haklı gururunu yaşamaktadırlar. Okul idaresi etkili liderlik uygulamaları yürütür ve okul topluluğumuza ihtiyaç duyulan her türlü desteği sağlar. Öğrencilerimiz okulumuzda, üniversite yıllarında hem de hayatlarının geri kalanında faydasını görecekleri akademik ve yaşamsal beceriler edinirler. Mezunlarımız gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında farklı sektörlerde liderlik becerisi gerektiren yönetici pozisyonlarında görev yaparlar.

 

Okul kültürümüz, bir yandan günümüzün sürekli değişen dünyasına kucak açmanın diğer yandan da geçmişinden gelen geleneklerden en iyi şekilde faydalanmanın bir ürünüdür.

 

Okulumuzun eğitim programı, okul içi ve okul dışı öğrenci faaliyetlerimiz ve değerli öğretmenlerimiz dünyanın en iyileri arasındadır. Veli topluluğumuz, Okul Aile Birliği ve Koruma Derneğimiz bizlere her konuda destek ve yardımcı olmaktadırlar. Üsküdar Amerikan Lisesi, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Desteklerini asla bizden esirgemeyen Yönetim Kurulu ve Mütevelli heyetiyle Sağlık ve Eğitim Vakfı okulumuza rehberlik eder.    

 

Sözlerime son verirken sizlere bir kez daha Üsküdar Amerikan Lisesi’ne hoş geldiniz demek istiyorum. Mesajımı okumaya ve sitemizde dolaşıp okul hakkında bilgi almaya vakit ayırdığınız için hepinize teşekkür ederim. Üsküdar Amerikan Lisesi’nin birçoklarınca neden bir yuva ve aile olarak görüldüğü konusunda web sitemizin sizlere bir fikir vereceğine inanıyorum.

 

Saygılarımla,

 

Terrence Factor

Baş Danışman

 

 

 

 

Web sitemize hoşgeldiniz

 

Bu web sitesi sizlere okulumuzdaki yaşamdan, öğrencilerimize sağladığımız zengin akademik, sportif ve sanatsal fırsatlardan kesitler sunmak üzere hazırlanmıştır. Sayfalarımızda dolaştıkça okulumuzun misyonunun, merkezi sınavla kabul edilen öğrencilerimizin özgüvenlerinin yanısıra, bireysel, sosyal ve çevreye yönelik sorumluluk duygularının gelişimine katkı sağlamak, olduğunu göreceksiniz.

 

Amacımız, öğrencilerimizi İngilizce'ye ana dili kadar hakim, öğrenmekten yaşam boyu kopmayan, etkili iletişim kurabilen, her yönüyle nitelikli bir yaşam süren, ülkesine ve insanlığa hizmet için gereken beceri, tutum ve sorumluluklar edinmiş bireyler olarak yetiştirmektir. Bu hedeflere ve eğitimde mükemmele ulaşmak için Üsküdar Amerikan Lisesi’nde ulusal program, uluslararası yaklaşımlar ile entegre edilmekte ve öğrencilerimiz hem yurt içi hem de yurt dışı yüksek öğretimin gerekliliklerini yerine getirmeye hazır bireyler olarak yetiştirilmektedir. Rekabetin her geçen gün hızla arttığı bir dünyada öğrencilerimizin hayata hazır bireyler olarak, kendilerine güvenli, liderlik nitelikleri gelişmiş, sorunlara farklı perspektiflerden yaklaşıp çözüm üretebilen, iletişim becerileri kuvvetli, sosyal bireyler olduklarını görmek en büyük gururumuzdur.

 

Lisemizde okuma hakkı kazanan öğrenciler İngilizce seviye sınavı sonucuna göre Hazırlık sınıflarına yerleştirilirler. Yoğun bir ders programının uygulandığı lisemizde İngilizce çok iyi düzeyde öğretildiği gibi ikinci dil olarak sunulan Almanca, Fransızca ve İspanyolca da iyi derecede öğretilir. Müfredatta Türk Dili ve Edebiyatı ve Türk kültür dersleri dışında kalan dersler İngilizce dilinde yapılır. Öğrencilerimizin ilgileri paralelinde seçebilecekleri geniş bir seçmeli ders yelpazemiz bulunmaktadır.

 

Öğrencilerimizin sanatı takdir edebilmesi, spor etkinliklerine katılması, zihnen, bedenen ve ruhen sağlıklı ve dengeli bireyler olarak gelişebilmeleri en büyük hedeflerimizden biridir. Bu amaçla öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası alanda birçok yarışmaya, sergiye ve etkinliğe katılır ve ev sahipliği yaparlar. Okulumuz Uluslararası Okullar Tiyatro Birliği, ISTA üyesidir ve her sene tiyatro festivallerine katılır. Üsküdar Amerikan Lisesi, Lahey Uluslararası Türk Model Birleşmiş Konferansı'nın Türkiye’deki tek resmi temsilcisidir. Her sene beş yüzden fazla öğrencinin katılımıyla uluslararası platformda gerçekleşen konferansta öğrenciler dünya sorunlarını görüşürken mükemmel bir deneyim kazanırlar. Ayrıca öğrencilerimiz Fransızca ve Almanca olarak düzenlenen Model Birleşmiş Milletler konferanslarına da katılıp ikinci yabancı dillerini geliştirme fırsatı yakalar. Basketbol, voleybol, futbol ve tenisin yanı sıra yüzme, badminton, masa tenisi, folklor, kayak, snowboard ve hokey öğrencilerimizin uğraştığı spor dalları arasındadır. Okulumuzda ulusal ve uluslararası alanda altmışın üzerinde öğrenci kulübü bulunur, öğrencilerimiz dilerlerse birden fazla kulübün etkinliğine katılabilirler. Üsküdar Amerikan Lisesi olarak sosyal yardım konusuna verdiğimiz önemle gurur duyuyoruz.

 

Sosyal yardım, kurulduğumuz 1876 yılından beri en önemli hedeflerimizden biri olmuştur. Türkiye’deki diğer okullardaki öğrencilerle birlikte çalışırken öğrencilerimiz, yalnızca onlara yardımcı olmakla kalmaz, kendi toplum bilinçlerini ve sorumluluk duygularını da geliştirirler.

 

Mezunlarımız hem yurt içi hem de yurt dışı üniversitelere devam etme şansına sahiptir. Bu konuda uzmanlaşan yurtiçi eğitim danışmanımız ve rehberlik birimi çalışanlarımız tüm sınav sürecinde ve tercih aşamasında velilerimize ve öğrencilerimize büyük destek verir. Eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz ise yurt dışı eğitim danışmanlarımızından destek almaktadır. Her yıl mezunlarımızın üçte biri Türkiye sıralamasında ilk bin öğrencinin içinde yer almaktadır. Yurt dışındaki üniversiteleri tercih edenler en saygın yüksek öğrenim kurumlarından yüksek oranda kabul ve burs almaktadırlar. Üniversite giriş oranlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Öğretmenlerimiz ve idari kadromuz da sürekli olarak mesleki gelişim programlarına katılarak kendilerini geliştirmektedir. İleri teknolojiyi okulumuza getirmek, öğrencilerimizin faydalanmalarını sağlamak, onlara ileri düzeyde eğitim vermek için çok çalışıyoruz. Öğrencilerimizin de çalışkan, araştırıcı, sorgulayıcı, üstün başarıyı hedefleyen, sosyal ve kişisel sorumluluklarının bilincinde olan, Atatürk ilke ve inkılapları yolunda ilerleyen gençler olmalarını bekliyoruz.

 

Hepiniz Üsküdar Amerikan Lisesi ailesine hoşgeldiniz. Hakkımızda daha çok bilgi edinmek için lütfen web sitemizi sık sık ziyaret ediniz.

 

Saygılarımla,

 

Funda Cüceloğlu

Okul Müdürü